TR EN
Ara Gelsin 444 0 515
TR EN

HABERLER

Sultan İçecek / 13.08.2020 10:08

Suyun Faydaları ve Su Tüketiminin Önemi

Su, vücudumuzun neredeyse dörtte üçünü oluşturur, ve sağlığımız için en önemli besinlerden biridir. Her canlının tüketmesi gereken günlük su ihtiyacı değişiklik gösterse de günde ortalama 2 litre su tüketmek oldukça önemlidir.

Su tüketimi her canlı için hayati önem taşır. Vücudun olmazsa olmaz içeceklerinden biri olan su, vücudun sağlıklı bir biçimde tüm işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Vücuttan toksinlerin atılması, böbrek sağlığının korunmasının yanı sıra su, çeşitli hastalıkların oluşumunu da önler.

Uzmanların birçoğu tarafından önerilen günlük su tüketim miktarı 2-2.5 litre olsa da bu yaşa, vücut ağırlığına ve cinsiyete göre değişkenlik gösterebiliyor. Vücutta bulunan hücre ve dokuların beslenmesinden sorumlu olan su, aynı zamanda sindirim sistemini de düzenleyerek yediğimiz besinlerin parçalanmasına yardımcı olur, kabızlığın da önüne geçer.

Ayrıca daha yumuşak ve esnek bir cilde, daha parlak ve bakımlı saçlara kavuşmanın da en önemli adımlarından biri su tüketimi. Saç köklerindeki sinir uçlarını aktif haline getiren su saçların hızlı ve sağlıklı bir biçimde uzamasına da yardımcı olur.

Vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırdığı için yaşlanmayı da yavaşlatan su ayrıca kan dolaşımını da arttırır ve daha sağlıklı bir bedene kavuşmamıza yardımcı olur.

Yeterli miktarda su tüketimi açlık hissini azaltarak düzenli spor ile dengelendiğinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Beyinde %85, kanda %80, kaslarda ise %70 oranında su bulunur. Gün içerisinde terleyerek, nefes vererek ve boşaltım yoluyla vücudumuzdan yaklaşık olarak 10 bardan suyu dışarı atarız. Kaybettiğimiz suyu yerine koyabilmek ve sağlığımızı koruyabilmek içinse günde en az 8 bardak su tüketmeliyiz.

Çocuklar Ne Kadar Su Tüketmeli?
Sultan İçecek / 13.08.2020 10:08
Çocuklar Ne Kadar Su Tüketmeli?

Hayatın olmazsa olmazlarından su tüketimi, çocuklar için daha büyük bir önem arz eder. Her çocuğun ihtiyacı olan ve tüketmesi gereken belli bir su miktarı olsa da su ihtiyacı yaşa, cinsiyete, kiloya, boya ve aktivite düzeyine göre değişiklik gösterebilir.

Devamını Gör
Maden Suyunun Faydaları
Sultan İçecek / 13.08.2020 10:08
Maden Suyunun Faydaları

Vücudumuz için gerekli birçok vitamin ve minerali içeriğinde bulunduran maden suyu, doğal yer altı sularından elde edilerek el değmeden şişelenir.

Devamını Gör
Soda mı Maden Suyu mu?
Sultan İçecek / 13.08.2020 10:08
Soda mı Maden Suyu mu?

Maden suyu, yer altındaki kaynağından elde edilmiş; çözünmüş katı madde içeriği en az 250 mg/l olan sulara verilen genel bir isimdir. İçerisinde çözünmüş mineral tuzları, elementler ve çeşitli gazlar bulunur.

Devamını Gör
BAYİMİZ OLUN