TR EN
Ara Gelsin 444 0 515
TR EN

HABERLER

Sultan İçecek / 13.08.2020 10:08

Soda mı Maden Suyu mu?

Mineralli maden suyu ve soda halk arasında sık sık karıştırılsa aslında ikisi birbirinden farklı içecek türleridir.

Maden suyu, yer altındaki kaynağından elde edilmiş; çözünmüş katı madde içeriği en az 250 mg/l olan sulara verilen genel bir isimdir. İçerisinde çözünmüş mineral tuzları, elementler ve çeşitli gazlar bulunur. Mineralli suyu diğer sulardan ayıran en önemli özelliği ise kaynağından elde edilirken belli oranda ve miktarda mineral ve iz elementleri içeriyor oluşudur. 500 mg/l’den daha az mineral içeren maden sularına düşük mineralli su adı verilirken, 1.500 mg/l’den daha fazla mineral içeren sular yüksek mineralli su olarak adlandırılır.

Farklı markalara ait maden suları birbirinden farklı miktarlarda mineral içerse de hepsinde mutlaka bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit demir ve sodyum elementleri bulunur.

Mineralli su ve soda ise aynı anlamı taşımaz. Soda maden suyuna göre yapay bir içecektir. Soda, işlenmiş şebeke suyuna her bir litrede en az 750 mg düzeyinde sodyum bikarbonat ve her bir litrede 2 ila 4g arasında karbondioksit katılmasıyla elde edilir. Mineralli suyun bir litresinde 1000 mg’lık değişik mineraller bulunurken sodada sadece sodyum ve bikarbonat bulunur.

Bu nedenle maden suyu gerçekten faydalı bir içecektir. Her gün en az bir şişe maden suyu tüketerek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Çocuklar Ne Kadar Su Tüketmeli?
Sultan İçecek / 13.08.2020 10:08
Çocuklar Ne Kadar Su Tüketmeli?

Hayatın olmazsa olmazlarından su tüketimi, çocuklar için daha büyük bir önem arz eder. Her çocuğun ihtiyacı olan ve tüketmesi gereken belli bir su miktarı olsa da su ihtiyacı yaşa, cinsiyete, kiloya, boya ve aktivite düzeyine göre değişiklik gösterebilir.

Devamını Gör
Maden Suyunun Faydaları
Sultan İçecek / 13.08.2020 10:08
Maden Suyunun Faydaları

Vücudumuz için gerekli birçok vitamin ve minerali içeriğinde bulunduran maden suyu, doğal yer altı sularından elde edilerek el değmeden şişelenir.

Devamını Gör
BAYİMİZ OLUN